

Šlapimo takų infekcijų gydymas ir profilaktika
Amerikos infekcinių ligų draugijos duomenimis, šlapimo takų infekcijų paplitimas priklauso nuo lyties ir amžiaus. Deja, ši liga dažniau vargina moteris. Tai priklauso nuo įvairių ypatybių: šlaplės artumo prie natūralių infekcijos rezervuarų – žarnyno ir lyties organų, apatinių šlapimo takų urodinamikos sutrikimo, ginekologinių ligų (vaginitas, vaginozė, vulvitas), hormoninių sutrikimų.
Statistika patvirtina tokius duomenis:
- 40 procentų moterų bent kartą gyvenime sirgo šlapimo takų infekcija (ŠTI);
- 30 procentų ŠTI sergančių moterų yra jaunesnės nei 26 metų;
- 30–40 procentų moterų ŠTI priežastis yra seksualinis aktyvumas;
- 20–30 procentų suaugusių moterų per metus infekcija yra linkusi pasikartoti.
Klasifikacija ir priežastys
Šlapimo takų infekcijos gali būti nekomplikuotos ir komplikuotos. Amerikos infekcinių ligų draugija pateikia tokią jų klasifikaciją:
- ūminė nekomplikuota moterų apatinių šlapimo takų infekcija (cistitas);
- ūminis nekomplikuotas pielonefritas;
- komplikuota vyrų šlapimo takų infekcija ir urogenitalinių organų infekcija: pielonefritas, uretritas, prostatitas;
- urosepsis (šlapimo takų infekcija, sukėlusi sepsį);
- besimptomė bakteriurija (bakterijos šlapime, kai nėra simptomų);
- pasikartojanti šlapimo takų infekcija.
Dažna komplikuotų ir nekomplikuotų šlapimo takų infekcijų priežastis yra bakterijos, kaip antai plačiai žinoma Escherichia coli bakterija. Deja, ši bakterijų rūšis yra labai atspari antimikrobiniams preparatams, todėl cistitas gali kartotis.
Urologai taip pat išskiria su liga susijusius rizikos veiksnius:
- peršalimas ir perkaitimas;
- prigludę drabužiai (siauros kelnės, trumpi sijonai, sintetiniai apatiniai drabužiai);
- netinkamos, gleivinę dirginančios higienos priemonės;
- netinkama lytinių organų higiena;
- galimybė bakterijoms patekti į inkstus dėl šlapimo takų refliukso;
- dažnas lytinių partnerių keitimas;
- kvėpavimo takų infekcijos, kiti organizmo infekcijų židiniai.
Dažnai paūmėjimas pasireiškia atostogų metu ir pasikeitus klimatui, todėl rekomenduojama įsidėti į vaistinėlę tablečių nuo cistito.
Šlapimo takų infekcijos simptomai
Šlapimo takų uždegimą galima įtarti, jei pasireiškia šie simptomai:
- dažnas šlapinimasis mažais kiekiais;
- skausmas ir spazmai šlapinantis;
- dažnas nesulaikomas potraukis šlapintis;
- drumstas nemalonaus kvapo šlapimas su nuosėdomis ir krauju;
- tarpvietės, kirkšnies ir juosmens skausmas;
- gali pasireikšti nuo proceso stiprumo priklausanti karščiavimo reakcija.
Canephron® tabletės šalina pirmuosius nemalonius cistito simptomus. Atsiradus nerimą keliančių simptomų (šlapimas su krauju ir karščiavimas), reikia skubios medicinos pagalbos.
Šlapimo takų infekcijos diagnostika
Nuodugnus sudėtinis šlapimo takų infekcijos gydymas skiriamas tik patvirtinus diagnozę. Pagrindiniai diagnostikos metodai:
- ligos istorijos rinkimas;
- inkstų ir šlapimo pūslės ultragarsinis tyrimas;
- bendrasis kraujo ir šlapimo tyrimas, kartais – biocheminis kraujo tyrimas;
- rentgeno diagnostika kaip papildomas tyrimų metodas.
Visi tyrimai skiriami individualiai ir gali skirtis priklausomai nuo paciento būklės, gydytojo rekomendacijų.
Profilaktika
Pagrindiniai profilaktikos metodai:
- dieta – vengti aštrių, sūrių ir riebių produktų;
- vandens vartojimo režimas – gerti ne mažiau nei 1,5–2 litro vandens per parą;
- nepiktnaudžiavimas alkoholiu;
- tinkama higiena;
- organizme esančių ligos židinių (tonzilito, ėduonies) gydymas;
- kokybiškų apatinių drabužių dėvėjimas.
Cistito gydymas gali būti ilgas, todėl rekomenduojama visada laikytis profilaktikos rekomendacijų.
Tradicinis gydymas
Apatinių šlapimo takų infekcijos gydomos antibiotikais, nes pagrindinė ligos priežastis yra infekcija. Skiriant antibiotikų, svarbu atsižvelgti į bakterijų jautrumą ir galimus nepageidaujamus reiškinius. Antibiotikus gali skirti tik gydytojas. Jei vartojant antibiotikus pasireiškė alerginė reakcija, nedelsdami praneškite gydytojui. Gali būti, kad teks keisti vaistą ar nutraukti jo vartojimą ir pereiti prie simptominio gydymo. Jei nejaučiate pagerėjimo, gali būti, kad jūsų organizmas yra atsparus vartojamam antibiotikui.
Deja, pasaulis žengia į erą, kai antibiotikai praranda veiksmingumą, todėl reikia ieškoti alternatyvių gydymo metodų. Į pagalbą ateina augaliniai preparatai, kurie yra gerai toleruojami, prireikus gali būti vartojami ilgą laiką ir yra labai svarbūs ligų profilaktikai bei atkryčio prevencijai.
Gydymas augaline terapija ir preparatu Canephron®
Augalinis preparatas Canephron® Vokietijos urologijos praktikoje naudojamas jau seniai. Canephron® prisideda prie antibiotikų poveikio ir sumažina gydymo trukmę. Preparato vartojimo indikacijos: skirtas apatinių šlapimo takų uždegimo sukeltiems lengviems negalavimams gydyti bei inkstų akmenų susidarymo profilaktikai.
Canephron® veiksmingumą lemia jo kokybė. Įrodyta, kad bendrovės „Bionorica“ gaminamas augalinis preparatas Canephron® sėkmingai gydo nekomplikuotą cistitą, kai vartojamas vienas, be kitų preparatų. Atlikti tyrimai parodė, kad Canephron® 97,6 procentų moterų, išsivysčius nekomplikuotam cistitui, padėjo išvengti antibiotikų vartojimo. Be to, praėjus mėnesiui po gydymo, nebuvo užregistruota nė vieno cistito atkryčio. Taigi tai yra vertinga antibiotikų alternatyva gydant ūminį cistitą.
Kas yra Canephron® ?
Canephron® tabletės nuo cistito farmacijos rinkoje žinomos jau dešimtis metų. Tai veiksminga kovos su šlapimo sistemos infekcijomis priemonė. Didelį preparato veiksmingumą lemia šie veiksniai:
- Platus poveikio spektras: malšina uždegimą, kovoja su bakterijomis, slopina spazmus, gerina šlapimo sistemos organų kraujotaką, padeda šlapintis. Palaipsniui palengvinami simptomai, malšinamas skausmas ir spazmai.
- Augalinės sudedamosios dalys. Canephron® tablečių sudėtyje yra specialaus augalinio ekstrakto, kuris susideda iš įvairių augalinių kartumynų, eterinių aliejų, flavonoidų ir fenolio karboksirūgščių, slopinančių šlapimo takų infekciją ir uždegimą.
- Šiuolaikiška gamyba pagal fitoinžinerijos koncepcija: tai unikali kryptis, jungianti mokslo žinias ir gamtos galią.
Nepaisant palankių augalinio preparato Canephron® saugumo charakteristikų, dėl asmeninės gydymo schemos būtinai pasikonsultuokite su gydytoju nefrologu ar urologu.
Šaltiniai:
The European Association of Urology (EAU) Urological Infections Guidelines, 2020
К.мед.н. Красилюк Л.И., Одесский национальный медицинский университет, кафедра урологии
WAGENLEHNER F. M., ET AL. NON-ANTIBIOTIC HERBAL THERAPY (BNO 1045) VERSUS ANTIBIOTIC THERAPY (FOSFOMYCIN TROMETAMOL) FOR THE TREATMENT OF ACUTE LOWER UNCOMPLICATED URINARY TRACT INFECTIONS IN WOMEN: A DOUBLE-BLIND, PARALLEL-GROUP, RANDOMIZED, MULTICENTRE, NON-INFERIORITY PHASE III TRIAL. UROL INT. 2018 SEP 19:1-10
Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.